Vintage Solar-Powered Outdoor Hanging Lantern - Waterproof Wall Light for Garden & Villa Decor
Product Details
| Customization: | Available |
|---|---|
| Style: | Cartoon |
| Light Type: | LED |
Shipping
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
Payment Guarantee
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Secured Trading Service
Gold Member Since 2016
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
High Repeat Buyers Choice
Years of Export Experience
Fast Delivery
R&D Capabilities
More than 50% of buyers repeatedly choose the supplier
The export experience of the supplier is more than 10 years
The supplier can deliver the goods within 30 days
The supplier has 1 R&D engineers, you can check the Audit Report for more information
Sign In to see all verified strength labels (6)
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- SL0026
- Material
- Aluminum
- Technics
- Painted Matte
- IP Rating
- IP44
- Warranty Period
- 1 Years
- Voltage
- <6V
- Certification
- CE
- Transport Package
- 1PC/Box
- Origin
- China
- Production Capacity
- 5000pieces/Month
Packaging & Delivery
- Package Size
- 20.00cm * 20.00cm * 40.00cm
- Package Gross Weight
- 1.000kg
Product Description
Product Description
| Product name | Solar garden light |
| Item no. | SL0026 |
| Size | 30cm height x16.7cm wide |
| Color Temperature | 3000K |
| Waterpoof rated | IP44 |
| Application | garden,backyard,deckway |
| Material | Aluminum,glass. with 2200mAh batteries. Working 8-12hours after 6-8hours charging |
| Origin | China |
| Light color | Warm yellow/white |
| Packing | 1pc/box |
Detailed Photos





Certifications
Packaging & Shipping
Company Profile
FUZHOU REACHEIGHT IMP & EXP CO.,LTD
We are a professional supplier of Lighting over 10 years. Our main products include table lamps, floor lamps, pendant lamps, wall lamps and led string light which have been exported to Europe, North America, South America, the Middle East and Australia. Our products operate under strictly QC guidelines to guarantee high quality. Products conform to international standard to provide qualified products. We always adhere to the principle of " service first, quality first, integrity first", so as to establish long-term friendly business relationship with our customers. Hope our professional, high quality service will bring you success and satisfied purchasing experience. We welcome ODM, OEM orders, packing can be defined by customers with low MOQ.
FAQ
Q1: Can I get a sample?
A1: Yes, samples cost and freight will be on your side for first cooperation.
Q2: How about the shipping method?
A2: We accept shipment via DHL/UPS/TNT/FedEx or by air, by sea.
A2: We accept shipment via DHL/UPS/TNT/FedEx or by air, by sea.
Q3: How about the production time?
A3: For small quantity will be ready in 7-10days, 20-30days for 5000pcs. For large quantity, pls kindly check with us.
A3: For small quantity will be ready in 7-10days, 20-30days for 5000pcs. For large quantity, pls kindly check with us.
Q4: How about the label and logo?
A4: There with a MOQ for customize label and logo, pls contact us.
A4: There with a MOQ for customize label and logo, pls contact us.
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Product Groups
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Wall light
- Outdoor wall lamp
- Vintage Solar-Powered Outdoor Hanging Lantern - Waterproof Wall Light for Garden & Villa Decor
Related Categories
Hot Searches
More