3X0.75mm2 Vintage Round Electric Cable Covered Hemp Rope Jute Fabric Cord Textile Wire
| Customization: | Available |
|---|---|
| Type: | Insulated |
| Conductor Type: | Stranded |
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- Hemp H03VV-F 3x0.75mm2
- Application
- Lightings
- Conductor Material
- Copper
- Sheath Material
- PVC
- Insulation Material
- PVC
- Material Shape
- Round Wire
- Certification
- CE, RoHS, VDE, SAA
- Transport Package
- Carton
- Specification
- 3 core 0.75mm2
Product Description
3X0.75mm2 Vintage Round Electric Cable Covered Hemp Rope Jute Fabric Cord Textile Wire
| Material | Copper conductor, PVC insulated, Rayon coated |
| Shape | Flex Round Cable DOUBLE INSULATION under textile braid |
| Model Number | H03VV-F |
| Voltage | 300V |
| Temperature | 105ºC |
| Regular size | 3*0.75mm² |
| Outer Diameter | 6.3-6.5mm |
| Certificate | VDE, SAA, CE |
| Usage | For power cords, pendant lamps, table lamps, fans, clocks, modern or vintage fixtures. |
| Packing | 100m per roll |









We are a professional supplier of Lighting over 10 years.
Our main products include table lamps,floor lamps,pendant lamps,wall lamps, led string light and other lighting accessories which have been exported to Europe,North America,South America,the Middle East and Australia.
Our products operate under strictly QC guidelines to guarantee high quality. Products conform to international standard.to provide qualified products.
We always adhere to the principle of " service first, quality first, integrity first", so as to establish long-term friendly business relationship with our customers.Hope our professional, high quality service will bring you success and satisfied purchasing experience.We welcome ODM, OEM orders, packing can be defined by customers with low MOQ.


Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Product Groups
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Lighting Cable Wire
- Vintage Hemp Jute Cord
- 3X0.75mm2 Vintage Round Electric Cable Covered Hemp Rope Jute Fabric Cord Textile Wire